Click here to revoke the Cookie consent
  • 14.11.2023

Začíná nám lyžařská sezóna 2023/2024

Přípravy na zimní sezónu jsou v plném proudu...

Začíná nám lyžařská sezóna 2023/2024Kdo by se chtěl ochudit o největší kouzlo běžkování na Vysočině? ...putování od vesnice k vesnici, lesem i po loukách s krásnými výhledy na zimní krajinu, zakončené návštěvou oblíbených hospůdek.

Proto se každým rokem snažíme o něco lépe připravit na těch pár víkendů, kdy napadne trocha sněhu a díky rychlým informacím z internetu si to přijede spousta lidí užít.

Lyžařské trasy ale nejsou jen o samotné úpravě rolbou, či skútrem, ale také o letní a podzimní kontrole mostků a průjezdů lesy, obnově značení apod.. Důležitá je také domluva s majiteli pozemků, přes které trasy vedou a případné přizpůsobení úprav aktuálnímu stavu terénů, případně aktuálním sněhovým podmínkám.

 V letošním roce nás čeká oprava mostku pod rybníkem Sykovec a možná si všimnete i nově polepených směrníků. Do budoucna nás čeká i výměna věttšiny sloupků (nynější značení je z roku cca 2010). A jako vždy proběhne sekání trávy na vjezdech do lesů, nebo na mezích kde, lyžařská stopa nesleduje žádnou cestu. I to jedna z daní tomu, že sněhu bývá málo a pečlivá příprava se vyplatí. Dobrovolníci také v létě obcházejí a objíždějí na kole celé trasy a máme podle GPS navigace nachystány přesné souřadnice, aby bylo možné najet stopy i za špatné viditelnosti, nebo v noci. Stejně jako vloni jsou připraveny kompletní okruhy na Tři Studně, Fryšavu, Studnice, Sklené, Kadov, Sněžné, Blatiny a došlo k obnovení okruhu pod Medinem, který bude opět vyznačen a lze ho upravit i za horších podmínek, protože je celý veden po udržované louce. Snažíme se také obnovit stopy směr Jimramov, ale zatím nebyly vhodné sněhové podmínky.

Začíná nám lyžařská sezóna 2023/2024       Začíná nám lyžařská sezóna 2023/2024

 

Dalším úkolem dobrovolníků je přinášet zprávy Infomačnímu centru o aktuálním stavu tratí a sněhové pokrývce a podle toho se také rozhoduje, zda a jakou technikou bude úprava provedena. Koordinaci provádí Mikroregion Novoměstsko a samotnou úpravu pak pracovníci Mikroregionu s pronajatou technikou a smluvní partneři jako Technické služby NMnM, SK NMnM, TJ Pohledec, TJ Řečice, p. Trnka – hotel Horník, p. Janů Slavkovice. K dispozici jsou skútry, čtyřkolky, rolby a podle množství sněhu se rozhoduje čím, kde a v jakém rozsahu upravit. Mnohdy se dá vyjet jen v okolí Tří Studní a Studnic, nebo na tzv. Fryšavský ledovec jen čtyřkolkou s válcem a ujet „pás na skate“ na pár centimetrech sněhu. Sledujeme předpověď počasí a víme, kolik zhruba napadne sněhu, je tedy nutné vzít v potaz i to, že může během 2 dnů přijít obleva - proto je potřeba nadílku sněhu maximálně využít.

Trápí nás parkování - především v oblasti Tři Studně, Vlachovice, Fryšava a Kadov jsou možnosti omezené (zvláště za dobrých sněhových podmínek) a to z důvodu větší návštěvnosti. Momentálním řešením je parkování na záložní ploše u Medinu (kromě období MS v biatlonu) a využití trasy vedoucí kolem Koupaliště a Medlovským údolím, směrem Tři Studně. Trasa je jen o málo delší než ta přes Vlachovice a je zde i mírnější stoupání. Tato trasa bude udržována primárně.

Druhé téma jsou psi ve stopě. S počtem lyžařů roste i počet pejsků, vždy se najde někdo, kdo ignoruje lyžařské desatero a prosté zákony vzájemné ohleduplnosti. Zákaz psů má několik různých důvodů: hlavním je bezpečnost ostatních běžkařů, zejména když jde o jízdu z kopce, druhým je ničení stopy, o případném sběru exkrementů nemluvě. Jediným řešením se nám jeví vyhrazení některých částí tras, kde bude bohužel nutné na vlastní nebezpečí a odpovědnost psi tolerovat. Uvažujeme o oblasti mezi Vlachovicemi a Skleným, kde pan Trnka upravuje i samostatnou stopu pro psí spřežení. Je zde vhodný terén bez dlouhých sjezdů a více prostoru, ale vzít pejska třeba na Fryšavský ledovec nebo na frekventovanou trasu do Kadova, je prostě zakázáno.

Údržba běžkařských tras stojí mnoho času a peněz, ale v přepočtu na počet lyžařů, kteří dělají sportem něco pro své zdraví (a tím šetří peníze zdravotnickému systému) jde určitě o dobrou investici. Druhým benefitem je naplnění ubytovacích a stravovacích kapacit a ekonomické udržení regionu; o prosté radosti z pohybu a krásných výhledů nemluvě. Většina financí pochází z příspěvků obcí a krajských (státních) dotací, ale významnou část financování tvoří i dobrovolné příspěvky, které jsou obvykle použity na uhrazení nákladů dobrovolníků (používají často své nářadí,a např. pily a sekačky), nebo se za ně pořizuje materiál pro obnovu značení apod. - tyto příspěvky můžete posílat na níže uvedený účet formou bankovního převodu nebo využitím platby prostřednictvím QR kódu se zvolením libovolné částky příspěvku.

Výhledovým plánem do budoucna pro lepší úpravu tratí je pořídit rolbu, případně větší čtyřkolku, kterou by bylo možné využít pro úpravu okolí obce Tři Studně a také lépe využít začátek a konec zimy.Začíná nám lyžařská sezóna 2023/2024