Click here to revoke the Cookie consent
  • 29.03.2019

Strojová úprava lyžařských turistických tratí na Novoměstsku

Novoměstsko je regionem cestovního ruchu celostátního významu. Díky své nadmořské výšce, mírně zvlněnému terénu, čistému přírodnímu prostředí a dobrým sněhovým podmínkám patří Žďárské vrchy v zimním období k oblíbeným místům rekreace. Stopy lyží v zasněžené krajině položily před více jak sto lety základ tradice lyžování i výroby lyží. Milovníci zimních sportů zde najdou ideální sněhové podmínky.

Pravým rájem je však Novoměstsko pro lyžaře běžce. Běžecké tratě v místním členitém terénu jsou vhodné jak pro rekreační tak pro závodní lyžování.  

Vedle závodních běžeckých tratí v Novém Městě na Moravě je v oblasti Žďárských vrchů pravidelně upravováno přes 160 km turistických běžeckých tratí, převážně pro klasický styl běhu na lyžích. Trasy protínají území Nového Města na Moravě, Radňovic, Jiříkovic, Vlachovic, Skleného, Tří Studní, Fryšavy pod Žákovou horou, Kadova, Samotína, Blatin, Krátké, Milov, Podlesí, Sněžného, Kuklíku, Odrance, Věcova, Jimramovských Pavlovic, Míchova, Roženeckých Pasek, Jimramova, Studnic, Pohledce, Rokytna, Zubří a Maršovic. V rámci dohody obcí se na Novoměstsku od zimní sezony 2018/2019 rozšířila úprava tratí o katastrální území Řečice, Hlinné, Slavkovice a Petrovice. Údržbu a úpravu lyžařských tras každoročně zajišťuje Sportovní klub Nové Město na Moravě,  z.s., Askino s.r.o., TJ Pohledec, z.s., TJ Řečice, z.s. a pan Janů ze Slavkovic.

Trasy jsou upravovány rolbou pro klasický styl běhu na lyžích. Na křižovatkách jednotlivých tras a na dalších významných místech jsou umístěny turistické rozcestníky s oranžovými směrovkami. Všechny trasy jsou upravovány před víkendem – v závislosti na počasí převážně v pátek a v sobotu. Nově můžete přes GPS sledovat online pohyb rolby v terénu na webu www.lyzovani.nmnm.cz/.

Celkové náklady projektu v zimní sezoně 2018/2019: 421 690 Kč

Zdroje financování: FFinančně se na zajištění péče o lyžařské tratě podílí obce Mikroregionu Novoměstsko. Část finančních prostředků poskytla Energetická společnost E.ON. Na údržbu turistických lyžařských tratí byla zřízena také veřejná sbírka, viz odkaz na portál „Lyžařské Novoměstsko“: https://lyzovani.nmnm.cz/verejna-sbirka-na-udrzbu-trati/. Na tomto portále je umístěn vzor darovací smlouvy a smlouvy o reklamní činnosti, kterou může využít jak veřejnost, tak zejména provozovatelé ubytování a služeb na Novoměstsku.

Děkujeme všem, kdo přispěli finanční částkou na úpravu lyžařských běžeckých tratí na sbírkový účet. Vážíme si rovněž veškerých příznivých ohlasů a děkujeme za podporu.